Çocuklarını Özel Okullara Gönderen Velilerin Dikkatine

Eğitim ve öğretime büyük önem verip çocuklarının daha iyi koşullarda eğitim alması için çocuklarını özel eğitim kurumlarına gönderen velileri  eğitim kalitesi konusunda bilgilendirmek amacıyla bu yazımızı paylaşıyoruz.  Her veli  çocuğunun daha kaliteli bir eğitime tabi tutulması için çocuklarını gönderdikleri özel eğitim kurumlarında gerçekten kaliteli eğitime tabi tutuluyor mu? Bir çok veli özel eğitim kurumunun kadrosuna bakmadan reklamından ötürü çocuğunu özel eğitim kurumuna kaydetmektedir. Bu yanlış bir düşünce ve uygulamadır. Velilerin çocuklarını gönderdiği özel eğitim ve öğretim kurumunun personel listesine, personellerin branşlarına , okuldaki personel sayısı, verilen dersler ve öğrenci sayıları gibi faktörleri dikkate alması gerekir.

Peki bu faktörlerde kriter nedir? Veli bu faktörleri incelerken neye göre kıyaslama yapacak?

Öncelikle velilerin özel eğitim kurumuna gönderdiği çocuğunun ders programına bakması ve ders programında yer alan derslere hangi öğretmenlerin girdiğini çocuğundan ve okul yönetiminden öğrenerek teyit etmelidir. Birden fazla derse giren öğretmenler hangi derlere giriyor. Bu derslerde uzman mı? Bu konuda Türkçe öğretmeninin Türkçe ve Edebiyat derslerine girmesi  ne kadar sağlıklıdır diye bir düşünün sevgili veliler. Türkçe öğretmeni edebiyat dersini verecek niteliğe sahipse üniversitelerde neden Türkçe ve Edebiyat alanından farklı öğretmen adayları yetişiyor konusunu biraz araştırıp irdelemelerini istiyorum.  Yani madem eğitim kalitesi için binlerce lira saçıyorsunuz bunun hakkının verilip verilmediğini de kontrol etmenizde fayda vardır.

İkinci bir husus ise okulda görev alan rehber öğretmen hangi alandan mezun bunu bir sorun? Rehber öğretmen hangi derslere giriyor?  Bu konuda ise okulda çalışan Rehber Öğretmen ‘inin Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık alanından mezun olduğuna dikkat ediniz. Çocuklarınızı 39 günlük sertifika ile çalışan diğer öğretmenlere teslim etmeyiniz.  Çocuklarınız için harcadığınız paranın kıymetinden öte niçin harcadığınızı bir düşünün. Eğitim kalitesi için harcadığınızdan hiç şüphem yok. Lakin her daim çocuğunuzun aldığı eğitim kalitesinin takipçisi olun. Çocuklarınız emin ellere teslim edin. İyi Günler..

About the author

Bilgi ve ilim yaymak için gönüllü eğitimci