Kalıtım Nedir

Soy ağacı - BilgiKpss.com
Soy ağacı – BilgiKpss.com

Bu gün siz değerli okurlarıma kalıtımdan bahsetmek istiyorum. Kalıtım, ırsi, genetik, brahmanlık, anlamlarına gelmektedir. Kalıtım anne- babadan  çocuğa geçen özelliklerdir.Bu özelikler fiziksel, psikoloji ve iç güdüseldir. Kalıtım kelime anlamından yola çıkarak anne babadan çocuğa geçen veraset veya soyaçekimdir.

Çocuğun saç rengi, göz rengi, hastalıklar , dış görünüş gibi fiziksel özeliklerin yanı sıra psikolojik olarak depresyona yatkın, içe kapanık, dışa dönük, liderlik, sanatsal zevk ve yetenek gibi nitelik benzerlikleriyle kendini gösterir.kalıtımı inceleyen bilim dalına Genetik denir. Bu konuyu biraz daha açarsak anne babanızın her hastalığını yada her özelikleri size geçecek diye bir kaide kural yok bu özellikler baskın olarak kendini gösterir. Yani size geçen genlerden hangisi baskınsa sizde o özellikler belirginleşir. Bununla beraber sizde belirginleşmeyen yani sizde görülmeyen bir çok özelliği de taşıyorsunuz. Bu özellikleri de anne ve babanızdan aldığınız gibi çocuklarınıza aktarırsınız. Bu nesilden nesile devam eder.

Peki bu kalıtsal özelikler nasıl oluşur ve ya nasıl belirginleşir? Bu kalıtsal özellikler anne ve babanızdan aldığınız genlerin yanı sıra çevresel yani fiziksel ortamın oluşturduğu koşullardan da nasibini alarak değişir veya belirginleşir. Bunun sizde yansıması da şöyle olur. Bazı özelliklerin belirleyici faktörler arasında sosyal çevre etkili olur. Yani geninizde mevcut bir özellik çevresel faktörlerle belirginleşip ortaya çıkabileceği gibi değişip kaybolabilmektedir. Yani atalarınıza tam anlamıyla benzemiyorsunuz, bu da  demek oluyor ki onları tam olarak temsil etmiyorsunuz. Her ne hal ise bu konu çok geniş konuştukça konu uzar amaç kalıtım ve oluşumu hakkında kısaca bilgilendirmek. Başka bir yazımızda görüşmek üzere hoşçakalın..

About the author

Bilgi ve ilim yaymak için gönüllü eğitimci