Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi
Saç Dökülmesi Nedenleri ve Tedavisi

İnsanlar görünüme önem verdiği için saçlarının dökülmesi kişi için büyük problem olabiliyor. Peki saç döküldükten sonra ne yapmalıyım? Bu yazımızda hem bu sorunun cevabını hemde saç neden dökülür ve saç dökülmesini önleyebilir miyiz gibi sorulara cevap arayacağız.

Saç Dökülmesi

Kadınlar, erkekler kadar olmasa da saç dökülmesini kafalarına takarlar. Yetişkin bir insanın kafasında yaklaşık olarak 100.000 tane saçın bulunduğu varsayılmaktadır. Bir saç telinin 2 ila 7 yıl arasında canlı kaldığı bu süreden sonra ise bu saç ölür. Saç kökünde yeni bir saç filizlenir. Bu şekilde saç kendisini yeniler. Ama bu saç kökünün kendini yenileyememesi durumunda kişinin kafasında ki saç seyrekleşir ve zamanla kelleşir. Gelin şimdi saçın kendini neden yenileyemediğine göz atalım.

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Saç Dökülmesini Önleme

Hormonal Dengesizlik: Bazı kadın ve erkek hormonlarının bir kişide aynı anda bulunmasından dolayı saç dökülür. Mesela bir kadında erkek hormonu bulunması bir dengesizlik oluşturup saç dökülmesine neden olur.

Beslenme yetersizliği: Protein eksikliği saç dökülmesine neden olur. Çünkü vücut protein azlığında saça harcayacağı proteinin daha önemli bölgelere harcar. Bir diğer saç dökülmesi de ‘D vitamini’ eksikliğinden kaynaklanır. D vitamini güneş ışınlarında bulunur. Ancak bazen kapalı havalardan dolayı yada iklim koşullarından dolayı kişi güneşten faydalanamadığı zaman D vitaminin takviyesini besinlerden yapmasa saçı dökülür.

Tiroit Problemleri: Saç dökülmesi tiroitin bir belirtisidir. Bu hastalıktan dolayı saç dökülebilir. Bu saç dökülmesini önlemenin tek yolu hastalığın iyileşmesidir.

Menopoz: Kadınlarda kırklı yaşlardan sonra saçlar zayıflayabilir. Bu dönemde kullanılan ilaçlar da saç dökülmesinin sebebi olabilir. Bu dönemdeki saç dökülmesi geçici bir şikayettir. Saç dökülmesine tansiyon ilaçları, artrit ve depresyon ilaçları neden olabilir. Eğer bu tür ilaçların kullanımı ile birlikte saç dökülürse doktorunuza durumu belirtin.

Hamilelik: Bebek doğduktan sonra saç dökülmesi aratabilir. Fakat endişelenecek bir durum yok çünkü zamanla saç dökülmesi azalacaktır.

Doğum Kontrol Hapları: Kadınlarda yumurtlamayı önleyen bu hap saçın zayıflamasına neden olur zayıflayan saçlar dökülür. Bazen bunun tam tersi gerçekleşebilir. Kadın bu hapı bıraktığında saç dökülmesi gerçekleşebilir. Bu gibi durumlarda hekime başvurmanız sizin için faydalı olacaktır.

Yoğun stres, kalıtım yaşlanma, saç ürünlerin kimyasal zehir içermesi, aşırı şekilde kilo kayıpları ve şok diyetler de saç dökülmesine sebebi verebilir. Ayrıca saç hastalıkları olan saç derisinde sedef oluşumu, saç kıran, Kıl kökü iltihabı ve seboreik dermatit gibi saç hastalıklarından kaynaklı saç dökülmesi yaşanabilir.

Saç Dökülmesi Önleme

Saç Dökümesi Önleme
Saç Dökümesi Önleme

Öncelikli olarak saçınızın dökülmesine sebep veren durumu bilmenizde fayda var. Saç dökülme sebebini bulduktan sonra bu duruma neden olan sebeple mücadele ederek saç dökülmenizi azaltabilir hata önleyebilirsiniz. Örneğin şok diyetlerden dolayı saçı dökülen bir kişi diyeti bırakabilir veya diyetini hafifletebilir. Yukarıda değindiğimiz saç dökülme sebeplerinden hangisinden dolayı saçınız dökülüyor ise buna yönelik önlem almanız şart. Tabi bazı durumlarda bunun çaresi yok kalıtım ve yaşlanma gibi.

Saç Döküldükten Sonra Tedavisi

Saç Döküldükten Sonra Tedavisi
Saç Döküldükten Sonra Tedavisi

Saçınız döküldükten sonra saç ekmekten başka bir yöntem bulunmamaktadır. Çünkü ölüp dökülen saçın tekrara yeşerebilmesinin tek şartı saç ekimidir.

About the author

Bilgi ve ilim yaymak için gönüllü eğitimci