Yumurta Kabuğunun Faydaları ve Kullanım Şekli

Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuğunun Faydaları – BilgiKpss.com

Yumurtanın aklınıza gelmeyecek bin bir derde deva faydalarından bahsedeceğiz bu yazımızda. Yumurta sadece sarısı ve akıyla tüketilen bir nimet olmadığını ve asıl nimetin çöpe gittiğini bu yazımızda anlayacaksınız. Günümüzde bilinçli tüketiciler sadece doymak için besin tüketmezler. Kendi vücutlarının ihtiyaç duyduğu besinleri alırlar. Yani vücudun ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri barındıran besinleri tüketirler.

Bu gün sizlere kemik için faydalı olan yumurta kabuğunun nelere faydalı olduğunu ve nasıl kullanıldığını anlatacağım. Yumurta kabuğu içinde barındırdığı vitaminlerin başında kalsiyum ve magnezyum gelir. Bildiğiniz gibi kemiklerin gelişimi ve güçlendirilmesi için kalsiyum’un tüketilmesi gerekir. Yumurta kabuğunun %95 ‘lik kısmında kalsiyum minarelini barındırdığından, kemik erimesini önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Kemiklerin Güçlendirilmesi ve Kemik Erimesini Önlemek İçin Yumurta Kabuğu Kullanımı

Kemik erimesinin engellenmesi ve kemiklerin güçlendirilmesi bakımından yumurta kabuğunun kullanımını şöyledir;

Yumurta kabuklarını iyice kaynatın; Çünkü yumurta kabuğu hayvan dışkısıyla beraber çıktığı için mikrop barındırmaktadır. Yumurta kabuğunu yıkayıp sonra iyice kaynatın. İyice kaynayan yumurta kabuklarını sudan çıkarıp iç zarını soyduktan sonra kurutun. Kuruyan yumurta kabuklarını rondoda veya havanda toz haline getiriniz.

Yumurta Kabuğu Tozunun Faydaları

Yumurta Kabuğu Tozunun Faydaları
Yumurta Kabuğu Tozunun Faydaları

Yumurta kabuklarını toz haline getirdiniz. Sabahları bir bardak süt ve ya meyve suyu ile bir çay kaşığı yumurta tozunu yutarak tüketin. Böylece orta yaş üstü insanların ve özellikle menapoz dönemindeki kadınların kemik erimelerini önleyip kemiklerinin güçlendirilmesi için kullanılması sağlıkçılar tarafından önerilmektedir.

Yumurta Kabuğu Suyunun Bitkilere Faydası

Yumurta Kabuğu Suyunun Bitkilere Faydası
Yumurta Kabuğu Suyunun Bitkilere Faydası

Kaynattığınız yumurta kabuklarının suyunu lavaboya dökmeyin. Evde çiçek ve ya ağaç yetiştiriyorsanız. Yumurta kabuğu suyunu soğuduktan sonra evde yetiştirdiğiniz bitkinin sulamasında kullanınız. Yumurta kabuğu kaynatıldıktan sonra içindeki magnezyum yani demir minareli suya karışmaktadır. Yumurta kabuğu suyunu belirtiğim gibi kullanarak bitkilerinizin gelişimini de destekleyebilirsiniz.

Yumurta Kabuğu Maskesi

Yumurta Kabuğu Maskesi
Yumurta Kabuğu Maskesi

Cildin güzelleşmesi ve cilt renginin oranlanması için yumurta kabuğu maskesi kadınlar tarafından sıkça kullanılmaktadır. Yumurta kabuğu maskesi cilt rengini açarak yüzdeki cildin renk uyumunu sağlamaktadır. Özellikle yaz aylarında güneşe maruz kalan cildin bir kısmı koyu diğer kısmı ise açık olur. Bu dengesizliği ortadan kaldırmak için yumurta kabuğu maskesi uygulanmaktadır.

Yumurta Kabuğu Cilt Maskesi

Yumurta Kabuğu Maskesinin Kullanım Şekli;

2 çay kaşığı yumurta kabuğu tozu,

2 yemek kaşığı yumurta akı,

2 çay kaşığı yoğurt,

4 damla limon suyunu ile hazırladığınız karışımı cildinize sürün ve 15 dakika sonra ılık su ile durulayın. Cilt maskesi uygulanan cilt aşırı nem ve yağ kaybına uğrayacağından. Cildinizi durulayıp kuruladıktan sonra nemlendirici sürerek cildin nem ve yağ eksikliğini gideriniz. 2 haftada bir uygulayacağınız bu maske cildinize güzellik katacaktır.

About the author

Bilgi ve ilim yaymak için gönüllü eğitimci